Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Lęg kopciuszków

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Pią Maj 31, 2013 8:23 pm    Temat postu: Lęg kopciuszków Odpowiedz z cytatem

Kopciuszki co roku odwiedzały mój ogródek, ogrodzenie, trawnik. W tym roku postanowiły zadomowić się na poważnie. Na betonowym nadprożu garażu kilka tygodni temu pojawiły się patyczki, potem siano. Od tej pory każde wejście do garażu powodowało ucieczkę samiczki i "krzyk" na całego. Jednak zawsze wracała i lęg zakończył się sukcesem. No, ja mam opóźnienie w montażu bramy garażowej, bo jak mogłem wiercić beton z jajkami...
Wczoraj - 15V2013 - pisklęta wyfrunęły z gniazda. Wykorzystały ciepłą, wietrzną pogodę. Wylądowały na trawniku, co wypatrzył synek, dobrze, że on pierwszy a nie koty.

Z obawy przed kotami (moje dwa od razu wylądowały na strychu, chociaż nie polują na ptaki, są karmione, ale nie tylko moje koty są we wsi...) postanowiłem przenieść te dwa podlotki w bezpieczniejsze miejsce - przeniosłem je na stertę palet. Popołudniu była burza z gradobiciem, chyba miejsce było OK, bo dziś okazało się, że nie tylko te dwa przeżyły, ale dofrunął do nich i trzeci...

Bardzo ucieszył mnie i żonę ten lęg, bo wszystkie nasze 4 budki są zajęte tylko przez "popularesy" - mazurki. Chyba po sezonie lęgowym zmienię w dwóch budkach deskę z otworem na drugą, z otworem pleszka-modraszka...
No i wyczytałem, że kopciuszki mają dwa lęgi w roku... czy mam wiercić bramę, czy mam wymówkę Question Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Wto Cze 04, 2013 8:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cudne maluchy Smile A na mazurki Tomaszu nie narzekaj, bo w niektórych miejscach są rzadsze od kopciuszków Wink
Drugiego lęgu bym się nie spodziewała raczej w tym samym miejscu, w tym samym gnieździe. Ale jeśli bardzo nie chce Ci się remontować bramy, to zawsze możesz poczekać i sprawdzić to osobiście Wink Very Happy
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Pon Cze 10, 2013 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyno chyba masz rację, gniazdo następne będzie też w garażu, ale w innym miejscu.
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sro Cze 19, 2013 6:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jednak samica siedzi w raz już użytym gnieździe. Teraz mniej ucieka, samiec też mniej krzyczy. Może przy drugim lęgu kopciuszki są bardziej ufne?
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sob Lip 13, 2013 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drugi lęg zakończony sukcesem. Od trzech dni młode - cztery - po za gniazdem. Chociaż pierwszy dzień były jak kurczaki, latać nie potrafiły, więc skakały po trawniku, po garażu. Najtrudniej było to zrozumieć kotom, zamkniętym na strychu Wink Zgodnie z tym co pisze (jest napisane) w mądrych książkach kopciuszki mają dwa lęgi w roku, więc nie mam już wymówki i montuję bramę garażową. No i myślę co zrobić, żeby za rok kopciuszki znów złożyły jajeczka, chyba budka z małym otworkiem załatwi temat.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: