Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

Obserwacje ptak├│w 2015
Idą do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> obserwacje, ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Sob Gru 26, 2015 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teleptaki napisa│:

To ju¿ nie wiem w którym momencie dziwne krzy¿ówki - staj± siê so³tysami / mieszañcami /. W takim razie ta moja krzy¿ówka ze zdjêcia to nie mieszaniec?

So┬│tys, wg znanej mi definicji, to potomek krzy┬┐├│wki i jakiej┬ kaczki domowej (hodowlanej). Natomiast "czystej krwi" krzy┬┐├│wki, kt├│re wskutek np. jakiej┬ mutacji maj┬▒ upierzenie r├│┬┐ni┬▒ce si├¬ od normalnego przedstawiciela swojego gatunku, so┬│tysami nie s┬▒. Na przyk┬│ad albinotyczna krzy┬┐├│wka, chocia┬┐ b├¬dzie bia┬│a, nie jest so┬│tysem, bo jej nietypowy wygl┬▒d nie jest wynikiem mi├¬dzygatunkowego krzy┬┐owania. Na poziomie definicji wszystko jest ┬│atwe, schody zaczynaj┬▒ si├¬, kiedy mamy zaklasyfikowa├Ž konkretnego osobnika Wink Ptaki wygl┬▒daj┬▒ce bardzo nietypowo, o zupe┬│nie innej kolorystyce, z r├│┬┐nobarwnymi ┬│atkami itd., mo┬┐na spokojnie uzna├Ž za miesza├▒ce, bo spontanicznie co┬ takiego z krzy┬┐├│wki raczej nie powstanie Wink Natomiast ptak wygl┬▒daj┬▒cy tak jak z Twojego zdj├¬cia nie odbiega zbytnio wygl┬▒dem od "standardu" i mo┬┐e by├Ž czyst┬▒ krzy┬┐├│wk┬▒, kt├│ra ma problemy z pierzeniem, ale nie mo┬┐na wykluczy├Ž, ┬┐e gdzie┬ w dalekim wcze┬Âniejszym pokoleniu mia┬│ hodowlanych przodk├│w. Podobny problem by┬│by, gdyby┬ - teoretycznie - sfotografowa┬│ ptaka o wygl┬▒dzie krzy┬┐├│wki, ale z bia┬│ymi plamami w upierzeniu. So┬│tysy cz├¬sto maj┬▒, opr├│cz innych przebarwie├▒, bia┬│e plamy (by┬│ w tym temacie taki z bia┬│┬▒ plam┬▒ na piersi), ale r├│wnie prawdopodobne jest, ┬┐e to cz├¬┬Âciowo albinotyczna krzy┬┐├│wka. Kawki czasami te┬┐ maj┬▒ domieszk├¬ bia┬│ych pi├│r, co nie jest spowodowane krzy┬┐├│wk┬▒ mi├¬dzygatunkow┬▒ Wink

Je┬Âli chodzi o Accipitera ze zdj├¬├Ž, to stawia┬│abym na jastrz├¬bia, bo wydaje mi si├¬, ┬┐e ma do┬Â├Ž masywny dzi├│b, ale nie upieram si├¬ Smile
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
Teleptaki
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 15 Gru 2014
Sk▒d: Krak├│w

PostWys│any: Nie Gru 27, 2015 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyna K napisa│:
Teleptaki napisa│:

To ju¿ nie wiem w którym momencie dziwne krzy¿ówki - staj± siê so³tysami / mieszañcami /. W takim razie ta moja krzy¿ówka ze zdjêcia to nie mieszaniec?

So┬│tys, wg znanej mi definicji, to potomek krzy┬┐├│wki i jakiej┬ kaczki domowej (hodowlanej). Natomiast "czystej krwi" krzy┬┐├│wki, kt├│re wskutek np. jakiej┬ mutacji maj┬▒ upierzenie r├│┬┐ni┬▒ce si├¬ od normalnego przedstawiciela swojego gatunku, so┬│tysami nie s┬▒. Na przyk┬│ad albinotyczna krzy┬┐├│wka, chocia┬┐ b├¬dzie bia┬│a, nie jest so┬│tysem, bo jej nietypowy wygl┬▒d nie jest wynikiem mi├¬dzygatunkowego krzy┬┐owania. Na poziomie definicji wszystko jest ┬│atwe, schody zaczynaj┬▒ si├¬, kiedy mamy zaklasyfikowa├Ž konkretnego osobnika ;) Ptaki wygl┬▒daj┬▒ce bardzo nietypowo, o zupe┬│nie innej kolorystyce, z r├│┬┐nobarwnymi ┬│atkami itd., mo┬┐na spokojnie uzna├Ž za miesza├▒ce, bo spontanicznie co┬ takiego z krzy┬┐├│wki raczej nie powstanie ;) Natomiast ptak wygl┬▒daj┬▒cy tak jak z Twojego zdj├¬cia nie odbiega zbytnio wygl┬▒dem od "standardu" i mo┬┐e by├Ž czyst┬▒ krzy┬┐├│wk┬▒, kt├│ra ma problemy z pierzeniem, ale nie mo┬┐na wykluczy├Ž, ┬┐e gdzie┬ w dalekim wcze┬Âniejszym pokoleniu mia┬│ hodowlanych przodk├│w. Podobny problem by┬│by, gdyby┬ - teoretycznie - sfotografowa┬│ ptaka o wygl┬▒dzie krzy┬┐├│wki, ale z bia┬│ymi plamami w upierzeniu. So┬│tysy cz├¬sto maj┬▒, opr├│cz innych przebarwie├▒, bia┬│e plamy (by┬│ w tym temacie taki z bia┬│┬▒ plam┬▒ na piersi), ale r├│wnie prawdopodobne jest, ┬┐e to cz├¬┬Âciowo albinotyczna krzy┬┐├│wka. Kawki czasami te┬┐ maj┬▒ domieszk├¬ bia┬│ych pi├│r, co nie jest spowodowane krzy┬┐├│wk┬▒ mi├¬dzygatunkow┬▒ ;)

Je┬Âli chodzi o Accipitera ze zdj├¬├Ž, to stawia┬│abym na jastrz├¬bia, bo wydaje mi si├¬, ┬┐e ma do┬Â├Ž masywny dzi├│b, ale nie upieram si├¬ :)

Dzi├¬ki za wyja┬Ânienie zawi┬│o┬Âci z so┬│tysami, oraz za jastrz├¬bia.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> obserwacje, ciekawostki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idą do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strona 8 z 8

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach