Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Obserwacje ptaków 2015
IdĽ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sob Gru 26, 2015 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teleptaki napisał:

To już nie wiem w którym momencie dziwne krzyżówki - stają się sołtysami / mieszańcami /. W takim razie ta moja krzyżówka ze zdjęcia to nie mieszaniec?

Sołtys, wg znanej mi definicji, to potomek krzyżówki i jakiejś kaczki domowej (hodowlanej). Natomiast "czystej krwi" krzyżówki, które wskutek np. jakiejś mutacji mają upierzenie różniące się od normalnego przedstawiciela swojego gatunku, sołtysami nie są. Na przykład albinotyczna krzyżówka, chociaż będzie biała, nie jest sołtysem, bo jej nietypowy wygląd nie jest wynikiem międzygatunkowego krzyżowania. Na poziomie definicji wszystko jest łatwe, schody zaczynają się, kiedy mamy zaklasyfikować konkretnego osobnika Wink Ptaki wyglądające bardzo nietypowo, o zupełnie innej kolorystyce, z różnobarwnymi łatkami itd., można spokojnie uznać za mieszańce, bo spontanicznie coś takiego z krzyżówki raczej nie powstanie Wink Natomiast ptak wyglądający tak jak z Twojego zdjęcia nie odbiega zbytnio wyglądem od "standardu" i może być czystą krzyżówką, która ma problemy z pierzeniem, ale nie można wykluczyć, że gdzieś w dalekim wcześniejszym pokoleniu miał hodowlanych przodków. Podobny problem byłby, gdybyś - teoretycznie - sfotografował ptaka o wyglądzie krzyżówki, ale z białymi plamami w upierzeniu. Sołtysy często mają, oprócz innych przebarwień, białe plamy (był w tym temacie taki z białą plamą na piersi), ale równie prawdopodobne jest, że to częściowo albinotyczna krzyżówka. Kawki czasami też mają domieszkę białych piór, co nie jest spowodowane krzyżówką międzygatunkową Wink

Jeśli chodzi o Accipitera ze zdjęć, to stawiałabym na jastrzębia, bo wydaje mi się, że ma dość masywny dziób, ale nie upieram się Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Teleptaki
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Nie Gru 27, 2015 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyna K napisał:
Teleptaki napisał:

To już nie wiem w którym momencie dziwne krzyżówki - stają się sołtysami / mieszańcami /. W takim razie ta moja krzyżówka ze zdjęcia to nie mieszaniec?

Sołtys, wg znanej mi definicji, to potomek krzyżówki i jakiejś kaczki domowej (hodowlanej). Natomiast "czystej krwi" krzyżówki, które wskutek np. jakiejś mutacji mają upierzenie różniące się od normalnego przedstawiciela swojego gatunku, sołtysami nie są. Na przykład albinotyczna krzyżówka, chociaż będzie biała, nie jest sołtysem, bo jej nietypowy wygląd nie jest wynikiem międzygatunkowego krzyżowania. Na poziomie definicji wszystko jest łatwe, schody zaczynają się, kiedy mamy zaklasyfikować konkretnego osobnika ;) Ptaki wyglądające bardzo nietypowo, o zupełnie innej kolorystyce, z różnobarwnymi łatkami itd., można spokojnie uznać za mieszańce, bo spontanicznie coś takiego z krzyżówki raczej nie powstanie ;) Natomiast ptak wyglądający tak jak z Twojego zdjęcia nie odbiega zbytnio wyglądem od "standardu" i może być czystą krzyżówką, która ma problemy z pierzeniem, ale nie można wykluczyć, że gdzieś w dalekim wcześniejszym pokoleniu miał hodowlanych przodków. Podobny problem byłby, gdybyś - teoretycznie - sfotografował ptaka o wyglądzie krzyżówki, ale z białymi plamami w upierzeniu. Sołtysy często mają, oprócz innych przebarwień, białe plamy (był w tym temacie taki z białą plamą na piersi), ale równie prawdopodobne jest, że to częściowo albinotyczna krzyżówka. Kawki czasami też mają domieszkę białych piór, co nie jest spowodowane krzyżówką międzygatunkową ;)

Jeśli chodzi o Accipitera ze zdjęć, to stawiałabym na jastrzębia, bo wydaje mi się, że ma dość masywny dziób, ale nie upieram się :)

Dzięki za wyjaśnienie zawiłości z sołtysami, oraz za jastrzębia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
IdĽ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strona 8 z 8

Skocz do: