Strona główna                     

Rycyk (szlamnik rycyk) - Limosa limosa

Cechy:

Długonogi ptak o długości ok. 40 cm. Stroi przed lęgami swą szyję i pierś na kolor rdzawoczerwony, a spód ciała w ciemne pręgi. Pilnując lęgów często siada w wysokim miejscu - na ogrodzeniu, kamieniu (jak na jednym z moich zdjęć). Ma prosty dziób, biały pas na skrzydłach - bardzo dobrze widoczny w czasie lotu. Jest łatwy do rozpoznania w czasie lotu właśnie poprzez ten pas, oraz długie wystające poza ciało nogi.
Odżywia się owadami, larwami a nawet dżdżownicami wyskubując je z miękkiej ziemi i mułu.
Lęgi ma na przełomie kwietnia i maja, jego gniazdo to wyłożony suchymi liśćmi i patykami dołek, wśród traw, często na kępie wystającej z wody.

Występowanie:

Rycyki potrzebują rozległych łąk, zalewanych przez wiosenne roztopy, lub przestrzeni z wodami gdzie nie brak mulistych, piaszczystych płycizn.
Są miejsca w Polsce gdzie zniknął zupełnie, ale są i takie gdzie liczba rycyków jest duża. Tak jest nad Narwią w okolicach Łomży. Wiosną można go spotkać na skraju niemal każdego rozlewiska, każdej nadwodnej łące.
Rycyk jest ptakiem wędrownym - zimę w większości spędza w Afryce nad jeziorem Czad i rzeką Niger.

INNE,CIEKAWOSTKI:

Ciekawostką jest to, że ma ruchomy koniec dzioba i nie musi go otwierać całkowicie - żeby wyciągnąć pokarm np. z mułu.
Znam jedno miejsce gdzie już drugi rok z rzędu prawie całą wiosnę siedzi rycyk (to ten ze zdjęcia na kamieniach). Jest przyzwyczajony do samochodów i- o ile się nie zwalnia lub zatrzymuje- można spojrzeć mu z bliska w oczy. Zobaczymy czy będzie tam i nadchodzącą wiosną:)

OPISY PTAKÓWPowrót do opisów ptakówStrona główna

ZDJĘCIA

Rycyk na kamieniach

Rycyk na straży swoich kamieni

Rycyk ląduje na wodzie

Rycyk ląduje na wodzie

Rycyk w trakcie posiłku

Rycyk w trakcie posiłku

Rycyk w czasie drzemki

Rycyk w czasie drzemki