Strona główna


Ptasie forumPtaki

- zdjęcia, opisy, opowiadania

     

Galeria zdjęć ptaków i nie tylko

- dostępne dla każdego

     

Filmy o ptakach

     

Opowiadania o ptakach


Bunkry

w okolicy Łomży

Wędkarstwo

-gdzie na rybki w okolicy Łomży?
Opowiadania wędkarskie


Złodzieje nad Narwią

- wycinka drzew nad wodami

Ciekawe strony


O autorze


ZŁODZIEJSKA WYCINKA DRZEW NAD NARWIĄ

Tekst             Newsy

są to stare teksty z 2004 - nie widzę sensu kontynuowania tematu, olchy znikają tysiącami, starodrzewia nie ma prawie nigdzie. Część niszczą bobry, ale to promil tego co znika w wiejskich piecach.

15 luty

- Sezon na wycinanie drzew w pełni. Z bagna między Jednaczewem i Szablakiem a Kupiskami Nowymi i Mątwicą miejscowi drzewa wywożą przyczepami. Piły w ruch i z niedostępnych latem miejsc znikają grube drzewa. Legalnie?

4 listopada

- Możesz obejrzeć zdjęcia wycinki grubych drzew, gdzie niejeden ptak na pewno gniazdował. Przy samej Narwicy, kilkaset metrów od Rezerwat Kalinowo - zobacz! Zdjęcie 1 , zdjęcie 2, zdjęcie 3 - chciałbym, żeby ostatnie...

17 października

- Teren ŁPKDN (Parku Krajobrazowego) - bez trudu znalazłem miejsce gdzie leży kilka świeżo ściętych grubych drzew. Bez trudu można znaleźć wiele takich miejsc. Dlaczego jest to tak trudne dla pracowników ŁPKDN, Policji???

7 wrzesień

- nad Narwią sezon na drzewo w pełni, gdzie się nie pojedzie słychać piły motorowe. Ubywa drzew, ale co się dziwić skoro nikt na to nie reaguje... Od chwili istnienia strony - sporo osób tu było, ale nikt nie napisał do mnie z propozycją jakiegokolwiek działania.

30 kwiecień

- poniższe zdjęcie przedstawia- wiem po sprawdzeniu - drzewo wycięte zgodnie z prawem. Ale jakoś to mnie boli, że niby park, niby obszar chronionego krajobrazu, a takie stare drzewa są wycinane. Ciekawe gdzie jak nie w takich drzewach dzięcioły i nie tylko mają mieć dziuple?

24 kwiecień

- pierwsze z obiecanych zdjęć jest to teren Parku Krajobrazowego, tuż przy rozlewiskach na których gniazdują ptaki...

      Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi- brzmi dumnie. Kilkanaście lat temu jeździłem na ryby w okolice Drozdowa, nad starorzecze na mapie opisane jako jezioro Czyste. Jest ono połączone rowkiem z wodą,strumykiem -wiosną dość szerokim- z Narwią. Rowek był otoczony szpalerem pięknych topoli- wątpię żeby któraś miała mniejszy obwód niż 1 metr. Do dziś pamiętam nocleg w namiocie rozbitym pod gałęziami tych pięknych drzew, całą noc nie spałem bo jakiś słowik urządził sobie nocny koncert. śpiewał cudnie- ale jakoś mi się to nie podobało:) Dziś juz nie śpiewa. Drzewa te dawały cień, zabezpieczały wysokie brzegi strumyka przed zapadaniem się.
Tak było - dziś nie ma tam ani jednego drzewa... Kto to zrobił, kto nie upilnował złodziejów, co to za Park Krajobrazowy gdzie znika bez żadnego odzewu, po cichu kilkanaście wielkich drzew. Pytań ciśnie się na usta więcej.
      Jadę w drugie miejsce-Narwica -urocza dzika rzeczka wpływająca do Narwi w okolicach Piątnicy. Między Kalinowem i Drozdowem są tam naprawdę piękne zakątki - ostoje różnych ptaków, są tu bobry, a nawet widziałem tam klępę z łoszakiem. W pobliżu rezerwat "Kalinowo", ale co się dzieje nad Narwicą-po drugiej stronie szosy? Chyba miejscowi-bo któż inny bardzo troszczą się o to, żeby drzew ubywało. No bo co kupować u leśniczego - jak można ukraść nad wodą. Drogą wzdłuż Narwicy do Drozdowa jeżdzą autokary z wycieczkami do Muzeum Przyrody w Drozdowie(tak nawiasem mówiąc- naprawdę warto je zobaczyć), wystarczy się zatrzymać na poboczu by ujrzeć efekty złodziejstwa - każda droga która prowadzi nas nad wodę - na pewno zaprowadzi nas na miejsce przestępstwa. Nie mogę zrozumieć dlaczego nadleśnictwa, strażnicy parkowi w ogóle nie prowadzą śledztw w sprawie bezprawnej wycinki drzew. Może trzeba im pomóc? Może każdy kto widzi miejsce po niedawnej wycince powinien to zgłaszać do Nadleśnictwa?

DOPISANE 30 KWIETNIA - Nadleśnictwo nie ma nic do obszarów nadwodnych, szczególnie prywatnych. Można jedynie występować do Urzędu Gminy o sprawdzenie czy delikwent miał zezwolenie na wycinkę drzew, drzewa. I chyba jednak zostaje Policja - ale to tylko wtedy gdy wiemy, że jest to dzika wycinka. Muszę się dowiedzieć jak jest z czasem - bo wątpię żeby ktokolwiek dostał zezwolenie na ścinanie drzew w miesiącach gdy ptaki mają lęgi.

Na razie to by było na tyle. Na jesieni na pewno pojawi się u mnie galeria zdjęć "miejsc przestępstwa", jak dobrze pójdzie-może nawet ze sprawcami.

Zapraszam każdego kogo boli to co się dzieje nad wodami tak jak mnie do kontaktu.